Tarasy - opis

Tarasy

Taras to przedłużenie mieszkania, miejsce na którym najczęściej się wypoczywa.

Razem z domem powinien stanowić harmonijną jedność. Trejaże, pergole czy ogrody zimowe akcentują nie tylko powiązanie budynku z ogrodem, ale stanowią osłonę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniają intymność.

Miejsca wypoczynku rozmieszczone w różnych zakątkach zachęcają do wypraw w głąb ogrodu. Lokalizacja powinna uwzględniać zarówno walory widokowe ( osie, dominanty) jak i mikroklimat (cień lub słońce). Tajemnicze zakamarki, pawilony czy placyki w efekcie optycznie powiększają nasz ogród, ponieważ teren obserwowany pod różnym kątem widzenia wydaje się być większy (co udowodniły również badania fenomenologiczne).

Ogród składający się z trawnika i tui pod parkanem, oprócz tego , że nudzi obserwatora w przeciągu minuty czyni teren działki mniejszy niż jest w rzeczywistości.

Optyczne powiększenie powierzchni ogrodu uzyskać można: nie akcentując ogrodzenia np. szpalerami, wykorzystując optycznie przestrzeń poza granicami działki sadząc odpowiednio dobrane grupy drzew i krzewów.

Rozległe powierzchnie wody w ogrodzie nie tylko rozświetlają ale znacznie powiększają optycznie jego obszar. Optyczne zwiększenie działki uzyskać można poprzez odpowiednio ukształtowaną topografię nasadzenia, tricki perspektywiczne, zastosowanie luster lub iluzji np. trompe l'oeil.

 

wszystkie prawa zastrzeżone przez marcin gąsiorowski