Nawierzchnie i scieżki
Stanowią istotny element założeń ogrodowych a ich sposób ukształtowania i jakość oddziałuje na wygląd całego założenia. Ze względu na charakter pełnią rolę łącznika między architekturą a otwartą przestrzenią ogrodu.
Ścieżki to więcej niż połączenie miedzy dwoma punktami, zapraszają one do spacerów , a przez harmonijny dobór materiałów wpasowują się w strukturę ogrodu. Stopnie oraz podesty wprowadzają dodatkowy rytm. Różnice wysokośći czynią ogród bardziej interesującym oraz uatrakcyjniają przebieg dróg.
Poza funkcjami komunikacyjnymi sciezki rozdzielają łąki kwietne od trawników, rabat czy zbiorników wodnych. . Ścieżki nadają kierunek ruchu , proste prowadzą bezpośrednio do celu , łukowato prowadzone drogi sugerują przestrzenność. Drogi mogą przejmować funkcje osi widokowych , zakańczają je zwykle architektoniczne lub roślinne dominanty miejsca do siedzenia bądź rzeźby.
Drogi ogrodowe odgrywają znacznie większą rolę niż tylko powierzchnie do chodzenia . Można je porównać do podłóg czy dywanów we wnętrzach mieszkalnych, które pasować muszą do tapet czy mebli. Na zewnątrz nawierzchnie muszą pasować do architektury, stylu ogrodu, charakteru okolicy i materiałów użytych do budowy budynku, murów,ogrodzeń czy nasadzeń . Istotne jest jak czuje się dana nawierzchnia pod stopami , czy jest gładka, chropowata ,czy można na niej się poślizgnąć lub czy meble stoją stabilnie
Do architektury modernistycznej spotykanej raczej na terenach zurbanizowanych, pasują drogi o wyraznie zarysowanych kształtach ostrych konturach i prostych zredukowanych formach. Poza wymogami komunikacyjnymi ich układ dostosowany jest głównie do przestrzennejj formy założenia. Pasują tu zarówno klasyczne materiały jak kamień, bruk, żwir jak i drewno, beton- szczególnie w formie wielkoformatowych płyt, stal zarówno nierdzewna jak i kortenowa. Szczególnie w stylu zwanym new tech- design stosowane są materiały dość niekonwencjonalne jak różnobarwny grys szklany (szczególnie interesujący w powiązaniu z podziemnym oświetleniem) tworzywa sztuczne, muszle czy nawet fragmenty ceramiki czy nawet części maszyn
Do naturalistycznych ogrodów o romantycznym charakterze pasują obok nawierzchni trawiastych, piaskowych, ze żwiru, kory lub otoczaków, nawierzchnie wykonane np. ze mrozoodpornych cegieł oraz bruku.
W nawierzchnie z starych rozbiurkowych cegieł są szczególnie malownicze, wkomponowuje się w nie bruk z kamienia naturalnego, otoczaki i płaskie kamienie. W fugach między kamieniami czy cegłami doskonale rosną: tymianki, rozchodniki, sagina czy mchy, co nie tylko stabilizuje nawierzchnię ale i dobrze łączy nawierzchnię ścieżek z ogrodem.